Az erdei turizmus kísérletet tesz arra, hogy kiemelje a különleges tájakat, érintetlen élőhelyeket és a biológiai sokszínűséget, szoros összefüggésben a természetvédelem szükségességével.
Hargita megye számos vonzó erőforrással rendelkezik, amelyeket célzottan lehet felhasználni az erdei turizmusra, mint például: Békási-Szoros – Nagyhagymás Nemzeti Park, Kelemen-havasok Nemzeti Park, de más természetvédelmi területek is. A védett természeti területek földrajzilag vagy topográfiailag körül határolt, természeti vagy örökségi értékeket tartalmazó területek vagy kulturális értékek is, és azokat meghatározott természetvédelmi célok érdekében nyilvánítják ilyenné.
A szilvoturizmus a turizmus egyik olyan formája, amely kellemes, szennyezésmentes környezetben történő tevékenységek végzését foglalja magában. Adott a földrajzi elhelyezkedés, a táj szépsége, az anyagi feltételek, a számtalan természetvédelmi terület, természeti emlékek, nemzeti parkok, történelmi emlékhelyek Hargita megye nagyon nagy erdei turisztikai potenciállal rendelkezik.
A fő erdei turisztikai potenciállal rendelkező területek Hargita megyében: Tusnádfürdő és környéke, Csíkszentimrei Büdösfürdő, Zsögödfürdő, Szépvízi-víztározó, Békás-Szoros és Gyilkos-tó, Borzont-Bucsin, Maroshévíz, Borszék üdülőhely, Bélbori üdülőhely, Parajd és környéke, Farkaslaka, Székelykeresztúr-Galambfalva, Énlaka- Firtosváralja, Zetelaka-Madarasi Hargita, Homoródalmás- Vargyas szoros, Gyimesközéplok, Kászonok, Homoród-fürdő.